Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin, dil, din, ırk, renk ve cinsiyet farkı göz etmeksizin, her çocuğun iyi kalitede eğitim görme hakkı olduğunu belirtmesine rağmen, ne yazık ki, bugün her çocuk iyi kalitede eşit eğitime ulaşamamaktadır. Günümüzde bölgesel kalkınmalardaki farklılıklar çocuklara verilen eğitimde eşitsizliğe yol açmıştır. Şehirli çocuklar eğitimlerini desteklemek adına kütüphanelere ve laboratuvarlara erişebilirken kırsal alanda yaşayan çocukların temel eğitimlerini sürdürebilmeleri adına yeterli kalemleri ve defterleri mevcut değildir. Şehirli çocuklar William Shakespeare’in ve Sofokles’in oyunlarını okuma konusunda seçim yapabilirken kırsal alanda yaşayan çocukların en basitinden yeterli kitapları yoktur. Şehirli çocukların ileriye dönük bilim insanı veya sanatçı olmak gibi hayalleri, umutları varken kırsal alanda yaşayan çocukların geleceklerine dair umutları, hayallerinin olmadığı varsayılmaktadır.

Fethy ailesi olarak, bizler geleceklerine dair umutları yok sayılan kırsal alandaki çocuklar adına farkındalık yaratmaya söz verdik; Bizler şehirli yaşıtlarının aksine hayata bir adım geride başlayan bu kırsal alandaki çocukların yanındayız ve onların eşit, iyi kalitede eğitim alabilmelerini desteklemekteyiz. Bizler hedefimize Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinin Kızık köyünden başlamaya karar verdik. Şehirli yaşıtlarının aksine Kızık köyünün çocukları ufuklarını zenginleştirebilecekleri ve farklı bakış açılarından dünyayı keşfedebilecekleri bir kütüphaneye sahip değil. Fethy ailesi olarak hedefimiz olan eğitimde eşitliğin desteklenmesine Kızık köyünün çocuklarına bir kütüphane hediye ederek başlayacağız.

Aldığınız her bir çanta sadece sizin eşyalarınızı taşımakla kalmayacak, Kızık köyünden başlayarak çocuklara umut taşıyacak.

Fethi Can Yaşar

Fethi Can Yaşar